„Wiem co jeść i jak być fit”
(02.11.2017)

To tytuł I Powiatowego Konkursu zorganizowanego wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Zespół Szkół Nr 1 w Świdnicy oraz Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy.

Ideą konkursu było upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat zasad prawidłowego odżywiania, uświadomienie wpływu zdrowego żywienia na funkcjonowanie organizmu młodego człowieka oraz promowanie aktywnego stylu życia. Konkurs adresowany był do młodzieży w wieku 13-15 lat z terenu powiatu świdnickiego, zainteresowanych zdobyciem i pogłębianiem wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia, w szczególności uwzględniającej tematykę zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Uczestnicy konkursu mieli możliwość wykazania się umiejętnościami i wiedzą wynikającą z podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie edukacji zdrowotnej, poszerzoną o treści pozaprogramowe. 30 października 2017 r. w sali widowiskowe w I LO w Świdnicy odbyła się I edycja konkursu, do której zgłosiły się drużyny szkolne ze Strzegomia, Żarowa, Pszenna, Świebodzic i Świdnicy –mówi Zbigniew Okarmus Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Wspaniała publiczność dopingowała swoje drużyny we wszystkich konkurencjach m.in. podczas prezentacji multimedialnej „Podziel się przepisem” uwzględniającej etapy wykonania potrawy, argumentację wyboru składników, wartości odżywcze wykonanej potrawy. Ponadto drużyny prezentowały plakat pt. „Dekalog zdrowia”, który w ciekawy sposób przedstawiał promocję zdrowego odżywiania młodzieży oraz zdrowego stylu życia. „Gimnastyka na dobry dzień” – to barwna i dynamiczna część konkursu, często połączona z piękną muzyką, pokazująca zestawy ćwiczeń gimnastycznych lub innej formy aktywności fizycznej poprawiające kondycję fizyczną dla wybranej grupy. Tak więc widownia i komisja konkursowa miała możliwość obejrzenia ciekawego widowiska. Prezentowano ćwiczenia indywidualne, aerobik oraz zumbę. Uczniowie z poszczególnych szkół wykazali się ogromną wiedzą nt. zdrowego odżywiania oraz najbardziej wartościowych produktów spożywczych w dwóch kolejnych konkurencjach tj. „Wybieram co zdrowe” oraz w „Teście wiedzy”. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Strzegomiu, drugie Szkoła Podstawowej nr 6 w Świdnicy, a trzecie ekipa z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Świebodzicach. Uczniowie ze Szkoły Podstawowe w Pszennie zajęli 4 miejsce, a z Zespołu Szkół z Żarowa piąte. Obserwując zmagania drużyn muszę podkreślić, że poziom wiedzy, zaangażowanie uczniów i nauczycieli z poszczególnych szkół był na bardzo wysokim poziomie. Jestem tym faktem bardzo pozytywnie zaskoczony - mówi Piotr Fedorowicz Starosta Świdnicki. Na koniec uczniowie z wielką uwagą wysłuchali interesującego wykładu Pani Barbary Olszewskiej z Naturhouse na temat „Niezdrowa żywność a bycie fit”. W przerwie, wszyscy uczestnicy konkursu „Wiem co jeść i jak być fit”, widownia i nauczyciele mieli możliwość skorzystania ze specjalnie przygotowanego poczęstunku z prozdrowotnymi przekąskami przygotowanymi przez uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 w Świdnicy oraz Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. W związku z faktem, że konkurs spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem i dobrymi opiniami zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli, organizatorzy planują kolejną edycję konkursu w przyszłym roku- mówi Barbara Świętek z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Fundatorem nagród, w postaci pięknych albumów oraz akcesoriów sportowych było Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Zespół Szkół Nr 1 w Świdnicy, Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych. Partnerem imprezy był sklep ze zdrową żywnością Vis Vitalis oraz Naturhouse.

Barbara Świętek
Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych