„Jak unikać zaparć?”
(19.12.2018)

Zaparcia mogą pojawiać się z wielu różnych powodów. Stres, brak ruchu, niektóre leki, sztuczne słodziki, dieta uboga w błonnik i płyny – to najczęstsze przyczyny tej dolegliwości. Zaparcia mogą być również związane z niektórymi chorobami – niedoczynnością tarczycy, zespołem jelita drażliwego, cukrzycą, a nawet rakiem. Znaczenie ma także wiek. Im jesteśmy starsi, tym częściej pojawiają się u nas zaparcia. Nie każdy jest narażony w równym stopniu - kobiety ponad dwa razy częściej niż mężczyźni; częstość zaparć rośnie też znacząco u osób starszych (zwłaszcza po 65. roku życia).

Zaparcia są uciążliwą dolegliwością, której mogą towarzyszyć bóle głowy, uczucie ociężałości
i dyskomfortu psychicznego. Ich główną przyczyną są złe nawyki żywieniowe oraz siedzący tryb życia.
Zaparcia to często temat wstydliwy, o którym mówi się bardzo niewiele i niechętnie, a jednak bardzo istotny i problematyczny z punktu widzenia zdrowia naszych seniorów. Dlatego też w ramach Regionalnej koalicji na rzecz zdrowego starzenia się Powiat Świdnicki postanowił zmierzyć się z tym tematem - mówi Alicja Synowska Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego.

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy zorganizował warsztaty dla podopiecznych Domu Senior „Wigor” w Świdnicy oraz słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w dniach 20 listopada i 11 grudnia br. – informuje Pani Agata Steczko-Szymańska Dyrektor Wydziału.

Zajęcia prowadzone były przez dietetyka klinicznego Panią Natalię Szwed, która poruszyła takie tematy jak:

• błędy żywieniowe, które powodują powstawanie zaparć,
  • błonnik pokarmowy- „szczotka dla jelit”,
  • produkty wskazane i przeciwwskazane w leczeniu zaparć,
  • środki przeczyszczające - czy warto stosować i czy są bezpieczne?

Drugą część zajęć poprowadziła fizjoterapeutka - Pani Roksana Jaroszczak, która omówiła:

• przyczyny zaparć,
  • diagnostykę i leczenie zaparć,
  • zagrożenia dla zdrowia spowodowane zaparciami,
  • sposoby radzenia sobie z problemem.

Seniorzy biorący udział w zajęciach dowiedzieli się, że zaparcia najlepiej leczyć naturalnymi sposobami, m.in. stosując błonnik, regulujący proces trawienia i pomagający przywrócić odpowiednią perystaltykę jelit. Wskazane są regularne ćwiczenia fizyczne i ograniczenie stresu. Jeśli natomiast zaparcia nawracają lub towarzyszą im inne objawy, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Myślę, że to nie będą jedyne zajęcia dla naszych seniorów, gdyż sami zainteresowani zgłaszali propozycje kolejnych tematów do zrealizowania w przyszłym roku - kontynuuje Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego.

Opracowanie
Barbara Świętek Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy