OŚWIATA

 

 

    

 

Dni Wallensteina w Świdnicy

A A A

 

 

Niesamowity spektakl czeskich artystów
(13.08.2014)

Kto nie był, niech żałuje! Niesamowite show pokazała nam objazdowa trupa teatralna z czeskiego Jicina. Aktorzy z "Valdstejnskie Imaginarium" pokazali zgromadzonej publiczności jak za pomocą światła, dźwięku i niesamowitych rekwizytów przekazać baśniową historię o Albrechcie Wallensteinie, słynnym dowódcy z czasów wojny trzydziestoletniej, patronie Jicina.

W rolach głównych wystąpili: Beata Bocek, Tomáš Bebal,
René Vitvar, Jiří Vydra.

W pozostałych rolach: Zgromadzona publiczność.
Scenariusz i reżyseria: Jiří Vydra.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy

   

   

   

 


 

Ciąg dalszy święta Wallensteina w Świdnicy
(05.08.2014)

Jeszcze nie opadł kurz bitewny na świdnickim rynku, gdzie armia Księcia Wallensteina staczała liczne potyczki, a już wkrótce w Świdnicy zobaczymy kolejną atrakcję nawiązującą bezpośrednio do postaci czeskiego księcia, patrona Miasta Jicin. Tym razem ominą nas zaciężne oddziały biorące udział w wojnie trzydziestoletniej. Przyjedzie do nas natomiast barokowa trupa teatralna pod nazwą Valdstejnskie Imaginarium. 

Grupa odwiedzi Świdnicę z programem tematycznie odnoszącym się do postaci wybitnego wodza Albrechta von Wallenstein. Artyści określają swoją sztukę jako ruchomy kabaret barokowy ożywionych obrazów i snów o Albrechcie Wallensteinie i tajemniczej Loggi w mieście Jicin. Sądzę, że artyści zaprezentują nam ciekawe i niekonwencjonalne podejście do teatru ulicznego a ich przedstawienie przyciągnie rzesze wielbicieli sztuki teatralnej - mówi Monika Pasternak - Domagała z Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu. Ekipa teatralna w składzie: Beata Bocek, Tomáš Bebal, René Vitvar, Jiří Vydra wystąpi 8 sierpnia, o godz. 21, na dziedzińcu przy Wieży Ratuszowej w Świdnicy. Przedstawienie o Wallensteinie zobaczą także mieszkańcy: Jicina (2 sierpnia), Hradca Králové (4 sierpnia) , Náchodu (5 sierpnia) oraz Kudowy Zdrój (6 sierpnia) i Dzierżoniowa (7 sierpnia).

Przedstawienia będą odbywały się po obu stronach granicy w ramach wspólnego projektu pod nazwą "Wallenstein rozwija kulturę czesko-polską" w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 realizowanego w ramach Osi priorytetowej 3. Wspieranie współpracy społeczności lokalnych, Dziedzina wsparcia 3.2 Wspieranie przedsięwzięć kulturalnych, rekreacyjno - edukacyjnych raz inicjatyw społecznych.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy

 

 


Dni Wallensteina w Świdnicy za nami
(30.06.2014)

Za nami Piknik Historyczny organizowany w ramach projektu "Wallenstein rozwija kulturę czesko - polską". Świętowanie rozpoczęło się w sobotę, o godzinie 10.00, od ekumenicznego nabożeństwa w Kościele Pokoju. W ewangelickiej świątyni, która wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem delegacji z Czech, Niemiec oraz Polski. Niech dzisiejsze nabożeństwo będzie symbolem zbliżenia i zrozumienia pomiędzy narodami i kulturami - tymi słowami powitał przybyłych pastor Kościoła Pokoju ksiądz Waldemar Pytel.

Po nabożeństwie uroczysty orszak udał się ulicami miasta do Rynku, gdzie Książę Wallenstein, którego postać odgrywał Miroslav Knebort, odebrał z rąk włodarzy klucze do miasta. Po tym wydarzeniu świdnicki Rynek opanowali rycerze, damy dworu, kuglarze, tancerze, muzykanci i rzemieślnicy.

Kolejnym punktem obchodów Dni Wallensteina było podpisanie deklaracji o dalszej współpracy pomiędzy powiatami ze Świdnicy, Kartuz, Zakopanego, Łowicza i Miasta Jicin. Dzisiaj obchodzimy piątą rocznicę naszej współpracy. Współpracy, która na stałe wpisała się już w politykę naszych samorządów. Bo to nie tylko podpisy pod deklaracjami, ale przede wszystkim wspólnie realizowane projekty edukacyjne i kulturalne oraz wymiana młodzieży- tak krótko podsumował 5 lat współpracy Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.

Program przygotowany przez organizatorów przyciągnął tłumy mieszkańców miasta i całego powiatu. Najmłodsi mogli własnoręcznie wypiekać pierniki, dotknąć prawdziwego sokoła, bawić się w gry zręcznościowe czy rysować kolorowanki. Nieco starsi mogli zabawić się w kowala, spróbować prawdziwej dziczyzny czy kupić ręcznie wykonane produkty. Można było także posłuchać muzyki z epoki baroku lub samemu zatańczyć tańce dawne. Chętni mogli posłuchać kwartetu smyczkowego oraz zobaczyć przedstawienie "Faust" w wykonaniu "Teatru Bezdomny" z Żarowa.
Wspólnym mianownikiem dzisiejszych wydarzeń jest nasza historia. Historia, która łączy Czechów i Polaków, nie tylko poprzez postać Księcia Wallensteina, ale historia całego Dolnego Śląska, który przez wiele stuleci był pod czeskim panowaniem. Dzisiaj zapomnijmy o podziałach i sporach, pokażmy za to, że wspólne dzieje potrafią łączyć i że potrafimy ze wspólnej historii wyciągnąć to co najciekawsze i najbardziej wartościowe - podsumował wydarzenie Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Na koniec publiczność mogła zobaczyć spektakl tańca i ognia a oraz wysłuchać opowieści o alchemiku, który osobiście zaprezentował Księciu, jego Małżonce i wszystkim zgromadzonym swoją ziejącą ogniem machinę wojenną.

* * *

Na realizację projektu Powiat Świdnicki, wraz partnerem Miastem Jicin, uzyskał dofinansowanie w wysokości 86 270, 98 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 w ramach Osi priorytetowej 3. Wspieranie współpracy społeczności lokalnych, Dziedzina wsparcia 3.2 Wspieranie przedsięwzięć kulturalnych, rekreacyjno - edukacyjnych raz inicjatyw społecznych. Głównym celem projektu jest wzmocnienie stosunków transgranicznych oraz rozwój współpracy partnerskiej w obszarze życia społecznego i kultury, za pośrednictwem historycznej postaci księcia Albrechta Wallensteina, który zapisał się na kartach wspólnej historii polsko - czeskiej.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   

 


Piknik Historyczny "Wallenstein rozwija kulturę czesko - polską" już w najbliższą sobotę
(16.06.2014)

"Dzisiaj przybywam na Wasze zaproszenie, za które dziękuję, i obiecuję, że tym razem obędzie się bez plądrowania, rabunków i gwałtów". Tymi słowami, w styczniu, powitał mieszkańców Powiatu Świdnickiego Książę Wallenstein, który po kilku stuleciach ponownie odwiedził Świdnicę. 

Tym razem Książę Wallenstein przybędzie do Świdnicy na czele swoich wojsk i licznej świty już w najbliższą sobotę. W związku z tym władze Powiatu Świdnickiego zapraszają wszystkich mieszkańców Świdnicy i całego powiatu na piknik historyczny organizowany w ramach projektu "Wallenstein rozwija kulturę czesko - polską". To już kolejny projekt, który realizujemy wspólnie z naszym czeskim partnerem Miastem Jicin. Poprzedni projekt, pod nazwą Brana do Pohadky - Wrota do Bajki, zakończył się pełnym sukcesem. Jestem pewny, że także ten projekt, związany z osobą księcia Wallensteina, będzie cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców po obu stronach granicy - mówił Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. Książę Wallenstein to czeski polityk, dowódca wojsk w wojnie trzydziestoletniej a przede wszystkim patron miasta Jicin, czeskiego partnera Powiatu Świdnickiego.

Szczegółowy program pikniku historycznego wygląda następująco:

Wallensteina rozwija kulturę czesko - polską

27 czerwca 2014 r. piątek

 • 13.45 Stadion, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy, ul. Śląska 35, "mecz przyjaźni" Polska - Niemcy

28 czerwca 2014 r. sobota

 • 10.00 Nabożeństwo Ekumeniczne w Kościele Pokoju z udziałem Księcia Wallensteina wraz z małżonką oraz armią, delegacjami oficjalnymi z powiatów oraz miast partnerskich, Kościół Pokoju, Pl. Pokoju 6, 58-100 Świdnica

 • 11.00 Uroczysty pochód księcia Wallensteina wraz z świtą oraz armią do Świdnickiego Rynku

 • 11.30 Powitanie Księcia Wallensteina przez przedstawicieli powiatów partnerskich gmin i miast,
  Rynek Świdnicki

 • 11.45 Wspólne zwiedzanie Rynku i wizyta w obozowisku armii Wallensteina w obecności księcia Wallensteina, Rynek Świdnicki

 • 12.00 Uroczyste otwarcie wystawy fotografii oraz odnowienie umowy partnerskiej z Miastem Jičín i deklaracji współpracy z polskimi powiatami: Łowickim, Kartuskim i Tatrzańskim z okazji 5- lecia współpracy, Galeria 44, Rynek Świdnicki

 • 17.30 Koncert Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Teatr Miejski w Świdnicy, Rynek 43
   
  Program na scenie, Rynek Świdnicki:
  11.45 - 12.00 Tańce historyczne, kuglarze
  12.00 - 12.30 Muzyka historyczna
  12.30 - 13.00 Kuglarze
  13.00 - 13.30 Musztra oddziałów
  13.30 - 14.00 Tańce historyczne
  14.00 - 15.00 Kwartet barokowy
  15.00 - 15.30 Muzyka historyczna
  15.30 - 16.00 Pokaz sokolnictwa
  16.00 - 16.30 Turniej rycerski
  16.30 - 17.00 Tańce historyczne
  17.00 - 17.30 Kwartet barokowy
  20.00 - 21.00 Przedstawienie teatralne "Faust" wg. Johanna Wolfganga Goethego
  21.00 Pochód z pochodniami wokół Rynku Świdnickiego z księciem Wallensteinem świtą oraz armią, delegacje oficjalne, mieszkańcy
  Kontynuacja programu na scenie: muzyka, teatr ognia, pokaz ogni sztucznych.
  22.00 Pożegnanie Wallensteina z Świdnicą i symboliczny wyjazd z miasta
  Zakończenie programu pokazem fajerwerków

* * *

Na realizację projektu Powiat Świdnicki, wraz partnerem Miastem Jicin, uzyskał dofinansowanie w wysokości 86 270, 98 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 w ramach Osi priorytetowej 3. Wspieranie współpracy społeczności lokalnych, Dziedzina wsparcia 3.2 Wspieranie przedsięwzięć kulturalnych, rekreacyjno - edukacyjnych raz inicjatyw społecznych. Głównym celem projektu jest wzmocnienie stosunków transgranicznych oraz rozwój współpracy partnerskiej w obszarze życia społecznego i kultury, za pośrednictwem historycznej postaci księcia Albrechta Wallensteina, który zapisał się na kartach wspólnej historii polsko - czeskiej.

 


 

Dni Wallensteina w Jicinie 
(29.05.2014)

Wallenstein znów wraca do Jicina. Tysiące ludzi obejrzało pod koniec zeszłego roku unikatową wystawę w Pałacu Wallensteina (Valdštejnský palác) w Pradze, korzystając w ten sposób z możliwości przeniesienia się w początek XVII wieku i bliższego zapoznania z jedną z najważniejszych postaci tamtych czasów.

Albrecht Wenzel Eusebius von Wallenstein, w Czechach zwany Albrechtem z Valdštejna, był jednym z najbardziej znanych ludzi swych czasów, wybitnym dowódcą, politykiem, a także - używając dzisiejszej nomenklatury - przedsiębiorcą i managerem. Był generalissimusem wojsk cesarskich, czyli ich naczelnym wodzem, księciem meklemburskim i frydlanckim.
Kto postanowił przyjechać do Jicina w dniach 25 - 27 maja tego roku, decydując się tym samym na małą wycieczkę w XVII wiek, miał możliwość ujrzenia na własne oczy Wallensteina w otoczeniu świty a także uczestniczenia w wielu zabawach charakterystycznych dla jego czasów – odbyły się turnieje rycerskie, uczty i bankiety, wystąpili rozmaici muzykanci, kuglarze, tancerze i wędrowni aktorzy. Barokowymi grami i sportami oraz przeglądem najnowszych osiągnięć sztuki i wiedzy uczciliśmy zwycięstwa księcia a także zaprezentowaliśmy jego najnowsze plany budowlane.

Książę przyjechał bowiem, podobnie jak w latach minionych, na inspekcję stolicy swojego księstwa frydlanckiego, gdzie kiedyś zamierzał skupić swój dwór, urzędy, instytucje kościelne i szkoły wyższe. Zgodnie z tymi planami odbyła się przebudowa miasta i przekształcenie jego okolicy w kompozycję krajobrazową. Pracami kierowała Wallensteinowa kancelaria budowlana, w której działali też znani architekci włoscy.

Dlatego Dni Wallensteina odbywające się w centrum Jicina oraz w Loggii, przypominającej praską, lecz mniej znanej, mają tak wspaniałą, naturalną oprawę.

W obchodach brała udział delegacja z Powiatu Świdnickiego.

źródło: www.albrechtzvaldstejna.cz/pl 

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
 


Książę Wallenstein znowu w Świdnicy
(27.01.2014)

"Dzisiaj przybywam na Wasze zaproszenie, za które dziękuję, i obiecuję, że tym razem obędzie się bez plądrowania, rabunków i gwałtów". Tymi słowami powitał przybyłych gości Miroslav Knebort, który co roku wciela się w historyczną postać księcia Albrechta von Wallensteina, patrona i założyciela Miasta Jicin, partnera Powiatu Świdnickiego.

Liczna delegacja z Czech przybyła do Powiatu Świdnickiego w związku z organizacją konferencji inaugurującej projekt "Wallenstein rozwija kulturę czesko - polską", który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 oraz z budżetu powiatu. Podczas konferencji zgromadzeni uczestnicy obejrzeli prezentacje na temat realizacji projektu "Wallenstein rozwija kulturę czesko - polską" oraz "Wędrówki Teatru Imaginarium szlakiem czeskich i polskich miast na obszarze wsparcia". Wykład zatytułowany "Pobyt Albrechta von Wallensteina w Świdnicy" przedstawił świdnicki historyk Sobiesław Nowotny. To już kolejny projekt, który będziemy realizować wspólnie z naszym czeskim partnerem z Jicina. Poprzedni projekt pod nazwą Brana do Pohadky - Wrota do Bajki zakończył się pełnym sukcesem. Jestem pewny, że także ten projekt, związany z osobą księcia Wallensteina również będzie cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców po obu stronach granicy - mówił Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. Konferencja odbyła się w Centrum Informacji o Zabytkach UNESCO przy Kościele Pokoju w Świdnicy.

 

   

   

   

 


 

Zakończenie procedury naboru osób do projektu "Wallenstein rozwija kulturę czesko - polską"
(31.12.2013)

Starosta Świdnicki informuje, że zakończyła się procedura naboru osób na stanowisko koordynatora oraz stanowisko obsługa finansowo - księgowa (dwie osoby) w projekcie "Wallenstein rozwija kulturę czesko-polską" realizowanym przez Powiat Świdnicki w ramach Osi priorytetowej 3. Wspieranie współpracy społeczności lokalnych, Dziedzina wsparcia 3.2 Wspieranie przedsięwzięć kulturalnych, rekreacyjno - edukacyjnych raz inicjatyw społecznych, na którego realizację uzyskano dofinansowanie w wysokości 86 270,98 Euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.
Szczegóły dotyczące zakończenia procedury naboru w plikach do pobrania.

Starosta Świdnicki
Zygmunt Worsa

PLIKI DO POBRANIA:

 


Ogłoszenie o naborze osób do projektu pn. "Wallenstein rozwija kulturę czesko - polską"
(16.12.2013)

W związku z realizacją projektu pn. "Wallenstein rozwija kulturę czesko-polską" na którego realizację Powiat Świdnicki otrzymał dofinansowanie w ramach Osi priorytetowej 3. Wspieranie współpracy społeczności lokalnych, Dziedzina wsparcia 3.2 Wspieranie przedsięwzięć kulturalnych, rekreacyjno - edukacyjnych raz inicjatyw społecznych. w wysokości 86 270,98 Euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.

Starosta Świdnicki ogłasza nabór osób na stanowisko: koordynatora oraz obsługi finansowo - księgowej (dwie osoby) w projekcie pn. "Wallenstein rozwija kulturę czesko - polską". Ww. osoba zatrudniona będzie na umowę zlecenie na czas określony (na czas realizacji projektu).

Szczegóły w plikach do pobrania.

PLIKI DO POBRANIA:

Starosta Świdnicki
Zygmunt Worsa

 


Kolejny wspólny projekt Powiatu Świdnickiego i Města Jičín
(16.12.2013)

 

Starosta Świdnicki ma przyjemność poinformować, że kolejnym sukcesem zakończyło się aplikowanie Powiatu Świdnickiego o środki unijne. Powiat Świdnicki otrzymał dofinansowanie na realizację projektu z Městem Jičín pod nazwą "Wallenstein rozwija kulturę czesko-polską" w ramach Osi priorytetowej 3. Wspieranie współpracy społeczności lokalnych, Dziedzina wsparcia 3.2 Wspieranie przedsięwzięć kulturalnych, rekreacyjno - edukacyjnych raz inicjatyw społecznych.

Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 86 270,98 Euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie stosunków transgranicznych oraz rozwój współpracy partnerskiej w obszarze życia społecznego i kultury, za pośrednictwem postaci Wallensteina. W ramach projektu po obu stronach granicy będą realizowane działania kulturalno - edukacyjne mające na celu przybliżenie historycznej postaci księcia Albrechta Wallensteina, który zapisał się na kartach wspólnej historii polsko - czeskiej.

W ramach projektu zorganizowane zostaną imprezy plenerowe po obu stronach granicy wraz z bogatym programem teatralno - artystycznym, jarmarkiem historycznym i innymi atrakcjami. Ponadto po stronie czeskiej zostanie zakupiony sprzęt niezbędny do realizacji działań oraz wyposażona Loggia w infrastrukturę techniczną, co umożliwi realizację wydarzeń kulturalnych, Wędrowne Wallensteinskie Imaginarium oraz interaktywną ekspozycję dla dzieci "Wallensteinowska barokowa kompozycja krajobrazowa ze stoiskami do zabawy". W ramach projektu zostanie wyprodukowany także materiał edukacyjno-promocyjny - tekturowy teatr na stole, filmy oraz materiały informacyjno - promocyjne, mające na celu promocję projektu i partnerskich regionów w obszarze wsparcia.

Mam nadzieję, że realizacja projektu "Wallenstein rozwija kulturę czesko-polską" przyczyni się do osiągnięcia jego celu główne oraz stworzy warunki na rzecz zachowania wspólnych tradycji kulturalnych po obu stronach granicy, dzięki promocji postaci księcia Albrechta Wallensteina łączącej oba narody oraz wpłynie na pogłębienie wzajemnych stosunków pomiędzy partnerskimi regionami.

Starosta Świdnicki
Zygmunt Worsa

 


 

 |  do góry  |