OŚWIATA

 

 

    

 

 

WROTA DO BAJKI

A A A

 

Koniec projektu "Brána do pohádky - Wrota do bajki"

Podsumowanie działań zrealizowanych po obu stronach granicy, wymiana doświadczeń i rozliczenie projektu to główne tematy konferencji kończącej trwający od ubiegłego roku wspólny polsko-czeski projekt „Brána do pohádky - Wrota do bajki". Spotkanie odbyło się w dniach 6-8 września w Jičínie. Wprawdzie projekt został uroczyście zakończony, ale jego efekty pozostaną na długo.

Wizyta delegacji z Powiatu Świdnickiego w czeskim Jičínie odbyła się w ramach wspólnego projektu pn. "Brána do pohádky - Wrota do bajki" realizowanego przy udziale środków z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.

- „Podczas konferencji omówiliśmy przede wszystkim sprawy związane z końcowym rozliczeniem projektu. Wręczyliśmy również nagrody laureatom konkursu fotograficznego z Jičína, który odbył się podczas świdnickiego Festiwalu Bajki.” – mówi Monika Pasternak z Biura ds. Europejskich świdnickiego starostwa, odpowiedzialna za realizację projektu po stronie polskiej.

Dzięki realizacji projektu udało się rozbudować infrastrukturę kulturalno - rekreacyjną w Jičínie, zorganizować niezapomniane imprezy kulturalne dla mieszkańców Czech i Polski oraz wypromować oba partnerskie regiony. Uczestnictwo i praca nad projektem to także nowe partnerskie kontakty i atrakcyjne spędzenie wolnego czasu po obu stronach granicy podczas Festiwalu Bajki w Krzyżowej czy Dni Bajki w Jičínie.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie otrzymane unijne dofinansowanie, które wyniosło 240.949,37 euro . Pieniądze pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

   

   

   

   

Finał konkurs fotograficznego

W ramach tegorocznego Festiwalu Bajki w Powiecie Świdnickim odbył się konkurs fotograficzny pn. ”Powiat Świdnicki i Festiwal bajki w oczach młodych fotografów”, w którym uczestniczyła młodzież z partnerskiego miasta Jičín. Podczas krótkiej wizyty w stolicy powiatu Świdnicy oraz obchodów festiwalu w Krzyżowej odbył się plener fotograficzny, który był świetną okazją do uchwycenia najciekawszych miejsc i wydarzeń w obiektywie, jak również poznania naszego regionu.
Prace młodych fotografów zostały umieszczone na stronie internetowej powiatu, gdzie każda z osób odwiedzających stronę mogła oddać głos na najlepszą jej zdaniem fotografię.

-„Dzięki udziałowi mieszkańców naszego powiatu w głosowaniu udało nam się wyłonić następujących laureatów konkursu: Klára Kosejková, Tereza Smolíková, Karolína Medková. Wyróżnienia otrzymały Daniela Pivoňková oraz Marie Morávková. Wręczenie nagród zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu nastąpiło podczas tegorocznego Festiwalu bajki w Jičínie.” – mówi Monika Pasternak z Biura ds. Europejskich świdnickiego starostwa.

Podobny konkurs pn. „Jicin w oczach młodych fotografów”, ale z udziałem świdnickiej młodzieży, odbył się we wrześniu ubiegłego roku. Jego laureaci także zostali uhonorowani nagrodami podczas uroczystego otwarcia wystawy „Jičín, Festiwal bajki i okolice” w Galerii Fotografii w lutym 2010r.

Oba konkursy zorganizowano dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektu pn. "Brána do pohádky – Wrota do bajki“ w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

     

                      Folklor                                                    Kolorowo                                  Proszę o uśmiech


Miniony weekend w Powiecie Świdnickim upłynął pod znakiem bajki

W piątek 18 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie Festiwalu Bajki w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Inaugurację poprzedził kolorowy korowód przedszkolaków z placówek z terenu powiatu, który w towarzystwie clownów przeszedł ulicami świdnickiego rynku. 

Wspólnie z najmłodszymi mieszkańcami powiatu w uroczystościach wzięły udział delegacje z czeskiego Miasta Jičín, oraz Powiatów: Kartuskiego, Łowickiego i Świdnickiego. Obchody festiwalu rozpoczęły się powitaniem przez gospodarza imprezy Starostę Świdnickiego - Zygmunta Worsę oraz  Wicestarostę Miasta Jičín - Richarda Konířa, którzy zaprosili najmłodszych gości do obejrzenia jednego z najpopularniejszych przedstawień Wrocławskiego Teatru Lalek pt. "Calineczka". Na zakończenie uroczystości wręczono nagrody laureatom konkursów literackiego i plastycznego pt. "Oto Bajka" ogłoszonych w ramach projektu „Brána do pohádky - Wrota do bajki.”

Protokoły konkursów wraz z listą laureatów do pobrania :

 • konkurs plastyczny

 • konkurs literacki

 • Zwycięskie prace

W sobotnie popołudnie 19 czerwca na terenie Fundacji Krzyżowa odbył się Festiwal Bajki. Impreza zorganizowana została w ramach polsko - czeskiego projektu „Brana do Pohadky. Wrota do Bajki”. Podczas Festiwalu najmłodsi mieszkańcy naszego powiatu mieli okazję do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu. Do ich dyspozycji oddano różnego rodzaju stanowiska warsztatowe, jak chociażby malowanie twarzy, lepienie z gliny, malowanie bombek i wiele innych. Ponadto nie lada atrakcją okazały się bańki w rozmiarze XXL, szczudlarze czy place zabaw i gry zręcznościowe. Całość uświetniły występy sceniczne teatrzyków przedszkolnych oraz zespołów młodzieżowych z terenu Powiatu Świdnickiego, Kartuz, Łowicza oraz czeskiego Jičína. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również rycerskie zmagania radnych miast, gmin i powiatów skupionych w lokalnej Organizacji Turystycznej Księstwo Świdnicko - Jaworskie w ramach III Turnieju Rycerskiego.

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   


Wrota do Bajki otwarte!

Rumcajs, Hanka, Calineczka, Kopciuszek a nawet małe czarownice to tylko niektóre bajkowe postacie, które już w sobotę 19 czerwca zjawią się na terenie Fundacji Krzyżowa podczas odbywającego się w tym dniu Festiwalu Bajki. Będzie to jedyny taki festiwal w regionie organizowany przez Powiat Świdnicki wspólnie z partnerem z Miasta Jičín w ramach polsko-czeskiego projektu "Brána do pohádky – Wrota do bajki!“.

Już tylko dwa dni dzielą najmłodszych mieszkańców powiatu świdnickiego od jednej z niepowtarzalnych okazji przeniesienia się w magiczny świat bajek i baśni. W sobotę, 19 czerwca o godz. 13.30 na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego startuje „Festiwal Bajki”. Jest to jedyny taki festiwal w regionie, gdzie na mieszkańców naszego powiatu, tych najmłodszych, ale także tych nieco starszych, czeka wspólna zabawa z udziałem Rumcajsa i Hanki. Przyjadą oni z Jičina za sprawą polsko - czeskiego projektu realizowanego przez Powiat Świdnicki i Miasto Jičin w ramach promocji i wspierania rozwoju turystyki krajów przygranicznych.

Imprezę poprzedzi Turniej Rajców organizowany w tym roku przez Gminę Świdnica. W szranki staną włodarze miast i gmin skupionych w ramach Lokalnej Organizacji Turystycznej „Księstwa Świdnicko-Jaworskiego”. W epokowych strojach samorządowcy walczyli będą w tajemniczych konkurencjach, które ujawnione zostaną dopiero w dniu Turnieju.

Zaraz po nim władzę w Krzyżowej przejmą najmłodsi mieszkańcy naszego powiatu. Specjalnie dla nich odbędą się pokazy teatrzyków pt. „Kopciuszek” i "Kłopoty Małej Czarownicy" przygotowane przez Bajkowe Przedszkole z Żarowa oraz Przedszkole Miejskie nr 14 ze Świdnicy. Po teatrzyku wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca Mokrzeszów w przedstawieniu "Rejs", zespół „Netrafolka" z czeskiego Miasta Jičin, Zespół Tańca Nowoczesnego z Łowicza, Zespół "Perełki" z Kartuz. Zagra także Orkiestra Gitarowa z Jičina. Tuż przez godz. 20.00 odbędzie się losowanie i wręczenie nagród w ramach ogłoszonego wcześniej przez powiat konkursu wiedzy o bajkach dla najmłodszych. A na zakończenie zagrają The Florators i zespół Independent. Będzie także niespodzianka, czyli niezwykle widowiskowy teatr ognia.

Dodatkowo przez cały czas trwania imprezy przygotowano wiele ciekawych atrakcji dla całych rodzin. Odbędą się warsztaty z zakresu malowania bombek, filcowania wełny, papieroplastyki, malowania twarzy i charakteryzacji parateatralnej, wycinankarstwa, plastyki obrzędowej, rzeźbiarstwa i haftu. Oprócz tego będzie można wziąć udział w grach i zabawach sportowych, obejrzeć pokazy rycerskie czy pobawić się na wielkim placu zabaw z dmuchanymi zamkami i długimi zjeżdżalniami.

Zapraszamy wszystkich na Festiwal Bajki do Krzyżowej, w dniu 19 czerwca. Start godz. 13.30. Dla wszystkich tych, którzy nie będą mogli przyjechać własnym transportem kursować będą bezpłatne autobusy zabierające mieszkańców ze wszystkich miejscowości naszego powiatu.

Rozkład jazdy bezpłatnych autobusów Festiwalu Bajki:

 • 14.00 Strzegom (Restauracja Rumak)-Żarów (PKP) -Jaworzyna (PKP) -Świdnica (Pl. Grunwaldzki) - Boleścin -Krzyżowa
  22.00 Krzyżowa - Boleścin - Świdnica (Pl. Grunwaldzki) -Jaworzyna (PKP) -Żarów (PKP) -Strzegom (Restauracja Rumak)

 • 14.00 Dobromierz (Rynek) -Świebodzice ( PKP) -Świdnica (Pl. Grunwaldzki) - Boleścin -Krzyżowa
  22.00 Krzyżowa- Boleścin - Świdnica (Pl. Grunwaldzki) -Świebodzice ( PKP)-Dobromierz (Rynek)

 • 14.00 Marcinowice (Zespół Szkół) -Pszenno (przystanek przy Cukrowni)- Świdnica (Pl. Grunwaldzki) - Boleścin -Krzyżowa
  22.00 Krzyżowa - Boleścin -Świdnica (Pl. Grunwaldzki) -Pszenno (przystanek przy Cukrowni)- Marcinowice (Zespół Szkół) 22.30

Rozkład jazdy bezpłatnych autobusów III Turnieju Rycerskiego:

 • Świdnica: Pl. Grunwaldzki - ul. Westerplatte - Boleścin - Krzyżowa: 13.00, 14.00, 15.00

 • Krzyżowa - Boleścin - Świdnica: ul. Westerplatte - Pl. Grunwaldzki: 17.00, 18.00, 20.00

   

   


Samorządowcy czytają dzieciom

Ruszyła akcja czytania dzieciom bajek przezsamorządowców z terenu powiatu świdnickiego. Do akcjiwłączyli się zarówno włodarze miast i gmin powiatu jak iradni oraz pracownicy urzędów. Akcja rozpoczęła się wponiedziałek 7 czerwca i potrwa do piątku, 11 czerwca.

Dzisiajnajmłodszym bajki prezentował starosta Zygmunt Worsa. Odwiedził onprzedszkole im. “Bolka i Lolka” w Świdnicy, gdzieczekali na niego najmłodsi i zarazem najbardziej wymagający mieszkańcynaszego powiatu. Podobne akcje odbywają się w poszczególnychprzedszkolach miast i gmin, które przyłączyły się dorealizowanego przez powiat polsko-czeskiego projektu pt.„Brána dopohádky - Wrota do bajki”

Dodatkowodla najmłodszych ogłoszony został konkurs wiedzy o bajkach pt. „Oto bajka”.
Jegoorganiatorem obok powiatu świdnickiego jest także Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana K.Norwida w Świdnicy.

“Konkurs skierowanyjest do najmłodszych mieszkańców Powiatu Świdnickiego i jegocelem jest przede wszystkim włączenie dzieci do wspólnejzabawy a przy okazji sprawdzenie ich wiedzy o bajkach.”– wyjaśnia Agnieszka Nocuń-Jurek, z Biura ds. Europejskich iPromocji Powiatu świdnickiego starostwa.

Kuponykonkursowe wraz z poprawnymi odpowiedziami oraz danymi uczestnikanależy składać do dnia 18 czerwca 2010 roku w Miejskiej BibliotecePublicznej im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy, prz ul. Franciszkańskiej18. Rozstrzygnięciekonkursu będzie miało miejsce w dniu 19 czerwca br. podczas FestiwaluBajki w Krzyżowej, gdzie zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody. Udziałw losowaniu wezmą tylko kupony z prawidłowymi odpowiedziami wycięte zgazety lub wydrukowane ze strony internetowej www.swidnica.pl 

Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału wkonkursie i Festiwalu Bajki, którego kulminacyjnym punktembędzie wielki, rodzinny festyn w Krzyżowej, już 19 czerwca!

Do Pobrania pytania konkursowe (PDF)

*   *   *

Do akcji czytania bajek przyłączyli się:

StarostwoPowiatowe w Świdnicy: Zygmunt Worsa, Beata Nejman, Ryszard Gawron

 • UrządMiejski w Świdnicy reprezentowali: Wojciech Murdzek, Waldemar Skórski, Tadeusz Niedzielski, Dorota Puć-Pietrzykowska, Stefan Augustyn, Agnieszka Dochniak, Monika Witkowska-Skręt, Anna Bielawska, Joanna Gadzińska, Teresa Świło.

 • PrzedstawicielamiUrzędu Gminy Świdnica byli: Henryk Sara, Regina Adamska, HenrykKończak, Jadwiga Generowicz, Maria Jaworska, Janusz Waligóra.

 • W Gminie Strzegom bajki czytali: Sabina Cebula, Marian Góra, Lech Markiewicz, Robert Siekaniec, Piotr Szmidt.

 • Gminę Żarów reprezentował pan Grzegorz Osiecki.

 • W Gminie Dobromierz bajki prezentował pan Bolesław Stochmal.

 • Do akcji włączyła się także Gmina Świebodzice.

   

   

 


Jičín w obiektywie

W miniony wtorek w Galerii Fotografii w Świdnicy uroczyście otworzono wystawę zdjęć Jičína i okolic pt. „Jičín, Festiwal bajki i okolica“”. Wystawa fotograficzna to kolejny element promocji tego czeskiego regionu w Polsce. Zorganizowana została w ramach projektu "Brána do pohádky – Wrota do bajki!“ realizowanego przez Powiat Świdnicki wspólnie z partnerem z Miasta Jičín, na który uzyskano dofinansowanie w wysokości 240.949,37 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

-„Poprzez wystawę chcemy w jak najlepszy sposób wypromować region naszego czeskiego partnera w Powiecie Świdnickim. Na fotografii uwiecznione zostały bowiem najpiękniejsze zakątki Jičína i okolic z uwzględnieniem jego walorów turystycznych, krajobrazowych i kulturalnych. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się zachęcić mieszkańców powiatu do wizyty u południowych sąsiadów.” – mówi starosta Zygmunt Worsa.
Na uroczystości przyjechała delegacja z miasta Jičín wraz z gościem szczególnym – wicestarostą Richardem Konirem, który wspólnie ze Starostą Zygmuntem Worsą wręczył nagrody zwycięzcom konkursu fotograficznego „ Jičín w obiektywie“. Na ulubione zdjęcie wykonane przez uczestnika konkursu podczas ubiegłorocznego Festiwalu Bajki i zamieszczone na stronie internetowej miasta Jičn, głosowali jego mieszkańcy. To oni wybrali zwycięzców.

-„W wyniku głosowania zostały wybrane trzy najładniejsze zdjęcia. Ich autorami są: Jacek Rękas, Michał Czajkowski i Michalina Sennicka z Młodzieżowego Domu Kultury ze Świdnicy, który tak wzorowo zaangażował się w organizowany przez nas konkurs.” – mówi Monika Pasternak z Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu, koordynator konkursu po stornie polskiej.

Wyróżnienia za udział w konkursie otrzymali: Marta Adamczyk, Karol Horoszko, Irmina Pączek, Jagoda Glinka, Piotr Kwiatkowski, Paweł Jas, Olaf Kolenda, Andrzej Kumięga, Agnieszka Lisowska.

Na koniec uroczystości goście mogli wysłuchać wyjątkowego recitalu przygotowanego przez młodzież ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Jicinie.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających jeszcze przez miesiąc. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Galerii Fotografii w świdnickim Rynku.

Wstęp wolny.

   

   

   

   

   

   
  


Wspomnienia z Jičína

W dniach 7-9.09.2009 r. delegacja Powiatu Świdnickiego przebywała w czeskim mieście Jičín. Wizyta odbyła się w ramach wspólnego projektu pn. "Brána do pohádky - Wrota do bajki" realizowanego przy udziale środków z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.

Celem spotkania było omówienie kwestii organizacyjnych związanych z udziałem powiatu w 19. edycji festiwalu "Jicin - miasto bajki". Ponadto podczas wizyty polska delegacja miała możliwość zwiedzenia najpiękniejszych zakątków miasta i okolic oraz Muzeum szewca Rumcajsa.

Wspaniała wycieczka

12 września 2009 r. mieszkańcy Powiatu Świdnickiego mieli okazję uczestniczyć w 19. edycji festiwalu "Jicin - miasto bajki". Do Jičína pojechały w sumie trzy autokary z gośćmi z Powiatu Świdnickiego, którzy chcieli poznać partnerskie miasto naszego powiatu i wziąć udział we wspólnej zabawie podczas Festiwalu Bajki.

Do Jičína pojechali pracownicy świdnickiego starostwa, którzy przez cały czas trwania imprezy promowali nasz powiat na specjalnie przygotowanym stoisku, lokalni twórcy, którzy przywieźli do Jičina przepiękne wyroby artystyczne: serwety, bieżniki i inne wspaniałe rękodzieła, grupa teatralna działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy, Ludowo - Estradowy Zespół Mokrzeszów, który dwukrotnie wystąpił na scenie głównej i na czeskim Rynku oraz grupa młodych fotografów z Młodzieżowego Domu Kultury ze Świdnicy, która uczestniczyła w plenerze fotograficznym "Jicin w oczach młodych fotografów" organizowanym w ramach projektu "Brána do pohádky - Wrota do bajki".

Co więcej do miasta bajki pojechała także grupa Radnych Rady Powiatu w Świdnicy i dzieci z Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej. Dodatkowo podczas Festiwalu Bajki w Galerii Miejskiego Centrum Informacji w Jicinie turyści mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć promujących Powiat Świdnicki.

Z wyjazdu najbardziej cieszyły się dzieci, dla których ta uroczystość jest wspaniałą okazją do zabawy i zobaczenia miasta Rumcajsa nie tylko w telewizji.

- "Wszyscy odwiedzający bajkowy Jicin, a przede wszystkim najmłodsi mieli okazję skorzystać z licznych atrakcji. Mogli obejrzeć występy zespołów muzycznych, grup teatralnych, mogli wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach artystycznych i przejażdżkach na karuzelach. Co więcej dzieci były zachwycone spotkaniem z Rumcajsem i Hanką." - relacjonuje Agnieszka Nocuń-Jurek, z Biura ds. Europejskich świdnickiego starostwa.

* * *

Wizyta w Jicinie była możliwa dzięki realizacji wspólnego projektu pn. "Brána do pohádky - Wrota do bajki", na który Powiat Świdnicki wraz z Miastem Jicin uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.

   

   

   

   

   

   


Miasto bajki na fotografiach

W miniony weekend sporym zaskoczeniem dla mieszkańców naszego powiatu był widok przemierzającego świdnicki Rynek rozbójnika Rumcajsa i jego żony Manki. Bajkowe postacie przyjechały do nas z czeskiego Miasta Jičín w ramach wspólnego projektu "Brána do pohádky – Wrota do bajki“


Delegacja z Miasta Jicin na Konferencji "Kick of meeting"

W dniach 8 - 10 czerwiec 2009 r. w Powiecie Świdnickim przebywała 9 - osobowa, delegacja z Miasta Jičín w związku z oficjalnym rozpoczęciem projektu projektu pn. "Brána do pohádky - Wrota do bajki" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013, Dziedzina wsparcia 2.2 Wspieranie rozwoju turystyki.

Delegacja składała się z przedstawicieli Urzędu Miasta w Jičín, którym przewodniczył Pan Richard Koníř Wicestarosta Jičín, Informacji Turystycznej oraz Biblioteki im. Václav Čtvrtek. Pobyt gości z Republiki Czeskiej rozpoczęła Konferencja Kick of meeting, w której oprócz partnerskiej delegacji wzięli udział przedstawiciele urzędów, ośrodków kultury i instytucji z terenu powiatu związanych z kulturą, turystyką i promocją, którzy również realizują projekty z czeskimi partnerami. W drugim dniu pobytu goście mieli okazję zwiedzić Powiat Świdnicki i okolicę, poznać jego historię i walory turystyczne oraz poczuć klimat minionych epok podczas wycieczki po Zamku Książ. Ostatni dzień wizyty zakończył się podsumowaniem pobytu oraz ustaleniami dotyczącymi dalszej pracy partnerów w związku z działaniami zaplanowanymi w projekcie.

   

   

   

   

   

Monika Żmijewska
Rzecznik Prasowy


Rusza polsko – czeski projekt w ramach promocji i wspierania rozwoju turystyki krajów przygranicznych.

Powiatowi udało się pozyskać partnera do współpracy po stronie czeskiej. Jest to malowniczo położone miasto Jičin . Jak wiadomo Jičin jest miastem bajki, znanym z obecności rodziny Rumcajsa. Rokrocznie odbywa się tam we wrześniu kulturalny festiwal pn. "Jičin - Miasto Bajki" i to okazało się wspaniałym pomysłem do napisania wspólnego projektu wspierającego rozwój ruchu turystycznego pomiędzy dwoma regionami z Polski i Czech.

Rusza polsko – czeski projekt w ramach promocji i wspierania rozwoju turystyki krajów przygranicznych.

Powiatowi udało się pozyskać partnera do współpracy po stronie czeskiej. Jest to malowniczo położone miasto Jičin . Jak wiadomo Jičin jest miastem bajki, znanym z obecności rodziny Rumcajsa. Rokrocznie odbywa się tam we wrześniu kulturalny festiwal pn. "Jičin - Miasto Bajki" i to okazało się wspaniałym pomysłem do napisania wspólnego projektu wspierającego rozwój ruchu turystycznego pomiędzy dwoma regionami z Polski i Czech.

  

- „Powiat Świdnicki wspólnie z partnerem z Miasta Jičín pełniącym rolę Partnera Wiodącego będzie realizował projekt pn. "Brána do pohádky – Wrota do bajki!“ w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013. Już wiemy, że projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 240.949,37 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.“ – cieszy się Agnieszka Nocuń-Jurek z Biura Promocji odpowiedzialna za realizację projektu.

  

Głównym celem projektu jest ożywienie ruchu turystycznego po obu stronach granicy. A ma się to odbywać na kilku płaszczyznach. W czeskim Jicinie zostaną wykonane prace renowacyjne ogrodu Biblioteki Miejskiej, gdzie najchętniej wolny czas spędzają mieszkańcy tej miescowości a przede wszystkim dzieci. Ogród to także perełka często odwiedzana przez turystów. Czesi stworzą także miejsce stałej ekspozycji popularnych postaci bajkowych o rozbójniku Rumcajsie na terenie miasta oraz zainstalują kioski internetowe dla turystów. Takie kioski pojawią się również w naszym powiecie. Drugi etap projektu, który będzie przebiegał niemal równolegle do pierwszego, to kampania promocyjna na terenie Polski i Czech realizowana poprzez utworzenie strony internetowej w czterech wersjach językowych (czeskim, polskim, angielskim i niemieckim), produkcję materiałów promocyjnych, przewodników turystycznych ale także kostiumów bajkowych oraz stałej ekspozycji o Powiecie Świdnickim w Czech i o Jicinie w naszym powiecie. Przewidziano również szereg konkursów, spotkań i atrakcji dla najmłodszych.

Tymczasem już 8 czerwca br. o godz. 12.00 w sali nr 225 świdnickiego starostwa odędzie się oficjane, uroczyste rozpoczęcie projektu, który otworzy konferencja "Kick of meeting". Oprócz niej w naszym powiecie w przyszłym roku w czerwcu zostanie zorganizowany Festiwal Bajki. Będzie to spore wydarzenie kulturalne i promocyjne dla mieszkańców obu reginów. Taki jest bowiem cel projektu, aby poznać kraj swojego sąsiada, nawiązać nowe kontakty a przy okazji atrakcyjnie spędzić czas wolny.

 

 


 

 |  do góry  |